Banner Sağ
Banner Sağ
Banner Sağ
Banner Sağ

Bu köyler, kendi enerjisini kendisi üretecek

Giderek etkisini hissettiren ‘yenilebilir enerji’ kavramı, özellikle doğanın ve dünyanın dostu olması, çevre kirliliğine meydan vermemesi bakımından dikkat çekiyor. Fosil yakıtların ve buna bağlı olarak dünyada geçmişten günümüze gerçekleşen sıcak ve soğuk savaşların sonucu yenilebilir enerji fikri insanlara daha cazip gelmeyi sürdürüyor. Dünyadaki dev firmaların da bu konuda harekete geçmesi sonrası, yenilebilir enerji alanında teknoloji de giderek gelişiyor; maliyetler daha uygun hale gelmeye başlıyor. Konuyla ilgili uzmanlar ise henüz yüzde 20 civarında olan yenilebilir enerji kullanımının çok değil, 14 yıl sonra 2030 yılında yüzde 40‘ı aşabileceğine işaret ediyor.

Danimarka ve Norveç’in ülke olarak yenilebilir enerji konusundaki çalışmaları dikkat çekerken, yine Danimarka’dan bir mimarlık firması, yenilebilir enerjinin önemine dikkat çekmek için önemli bir planı hayata geçiriyor. www.nolm.us’ta yer alan bir makaleye göre Danimarkalı mimarlık firması EFFEKT, kendi kendine yetebilen bir toplum için gerekli bilimsel verilerin ve teknolojinin hazırda olduğunu vurguluyor. Kendi enerjisini ve yiyeceğini üretebilen bir köy de tasarlayan EFFEKT Firması, ‘Regen Köyü’ adını verdiği projesini bu yaz hayata geçirmeyi planlıyor.

İşte, www.nolm.us adresinde yer alan makale ve o köyden ilk fotoğraflar:

ReGen-Koyu-EFFEKT-surdurulebilir-yasam-ekolojik-koy-3

‘İlk köy Hollanda’da 2016 yazında kurulacak’

Önümüzdeki yaz inşaatına başlayacağı duyurulan proje temelde 5 prensip üzerine kurulu: Enerji üreten evler… Kapı önünde yapılabilen organik meyve-sebze üretimi… Yenilenebilir enerji üretimi ve bunun barındırılması… Su ve atık geri dönüşümü… Yerel toplulukların güçlü hale gelmesi…

Güneş’ten elde edilen elektriğin evlerde kullanılan pasif ısıtma ve soğutma yöntemleri sayesinde bütün köye yeteceği iddiasında olan firma, ailelerin kendi meyve ve sebzelerini üretebileceği ortak kullanıma açık seralar inşa edecek. Paylaşımın da bu noktada sahnesine çıktığı köy birçok meydan barındıracak. Elektrikli araç şarj istasyonları ve topraksız tarım yapılan dikey tarlalar bu meydanlarda yer alacak.

ReGen-Koyu-EFFEKT-surdurulebilir-yasam-ekolojik-koy-5

‘Hollanda’nın ardından köyler İsveç, Almanya, Norveç ve Danimarka’da kurulacak…’

Ortak yemek ve oyun alanlarıyla, öğrenim merkezleri bulunacak köyün sakinleri ortak bir su deposuna ve “atıktan-kaynağa” sistemlere sahip olacak. Plan ve proje sahibi firmanın ortaklarından Sinus Lynge, Dezeen‘e şunları söylüyor: “Modern yaşam tarzımız tamamen sürdürülemez noktada ve bu durum acil olarak çözümler bulmamızı gerektiriyor. Gerekli teknoloji halihazırda var, bütün olay bilimi günlük hayatın mimarisine adapte etmekte… Gezegene gelecek 3 milyar insanı düşünürsek yaşam alanlarını baştan tanımlamanın zamanı geldi.”

2016 yazında, Hollanda’da ilk köyünü kurmayı planlayan firma; devamında İsveç, Almanya, Norveç ve Danimarka’da pilot projeler uygulamayı düşünüyor. Aynı zamanda henüz ilk aşamalarında da olsa Çin, Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri için de projelerin yolda olduğu ifade ediliyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir