Banner Sağ
Banner Sağ
Banner Sağ
Banner Sağ

Bu yıl yalıtım sektörü hareketlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın yönetmelik taslağına göre binalardaki tesisat, duvar, döşeme ve pencere gibi alanlarda kullanılan malzemelerin tümünde ‘ses yalıtım’ özelliği kullanmak zorunlu olacak. Konuya dair Anadolu Ajansı’na bir açıklama yapan Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, söz konusu yönetmeliğin, önemli bir boşluğu dolduracağını söyledi. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte yalıtım sektöründe büyük bir hareketlilik gelmesi beklenirken, gözler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın hazırladığı yönetmelik taslağına çevrildi.

Anadolu Ajansına konuya dair bir açıklama yapan İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, şunları söyledi:

dc3670160960484d85c80ccd3fd02492

İZODER’in Başkan Yardımcısı Şen: “Tasarı, ses yalıtımı konusunda yol gösterici olacak”

“Özellikle tasarım aşamasındaki binalarda gürültüye karşı önlem alınmasına dair herhangi bir yükümlülük olmaması, süreci tamamen tasarımcıların inisiyatifine bırakıyor. Bu durum da maalesef vatandaşların düzeltilemeyecek mağduriyetler yaşamasına neden oluyor. Bu bağlamda bazı düzeltmelerle birlikte yapı elemanlarının ses yalıtım özellikleri konusunda yol gösterici bir yönetmelik ve kılavuzun ülkemiz mevzuatına girmesinin önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz.

Yönetmelik taslağı, bina kullanımı esnasında otoyol gibi binaların dışından veya komşu, asansör, kazan dairesi gibi bina içinden kaynaklanan gürültülerin, kişilerin huzuruna, beden ve ruh sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirmek, özellikle eğitim binaları gibi yapılarda, iyi işitme ve algılama koşullarının sağlanması için uyulması gereken tasarım, yapım, kullanım, bakım ve işletim kurallarını düzenleyecek.”

AA-LOGO-TR

Ayrıca yönetmelik taslağında Akustik Kalite Belgesi verilmesine ilişkin bir bölüm de yer aldığını aktaran Ertuğrul Şen, şöyle dedi:

Ertuğrul Şen: “Isıtma ve iklimlendirme de tasarı da yer alacak…”

“Bu belge, gürültüye karşı hassas binalar veya içindeki bağımsız birimler için yapılacak akustik testler sonucunda ‘Akustik Kalite Sınıfını’ gösterecek. Belge, insanların maruz kaldığı ulaşım, sanayi, yapım ve insan kaynaklı gürültüler gibi dış çevre ve yapı içindeki sesleri ve komşuluk gürültülerini de kapsıyor. Ayrıca ısıtma, iklimlendirme, sıhhi tesisat sistemleri, asansör, merdiven, çöp bacası gibi mekanik sistemlerin gürültüleri ile cihazlardan yayılan mekanik titreşimlerin kontrol altına alınmasına yönelik önlemler de yönetmelik taslağının kapsamında yer alıyor.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir