Banner Sağ
Banner Sağ
Banner Sağ
Banner Sağ

Warmhaus ile Isınma Alışkanlıkları Değişecek

ISK-SODEX 2016 İstanbul Fuarı’nı gezen ve buradaki firmaların faaliyetleriyle ilgili röportajlar gerçekleştiren www.isitmasogutma.net, bu kez bir Faik Çelik Holding ürünü olan Çelikpan’ı takpçilerine tanıtıyor. İşte Çelikpan, Warmhaus ve Genel Müdür Kağan Turan’ın pazar hedeflerine dair düşünceleri…

DSC_0165

Otomotiv yan sanayi, enerji, ısı ve turizm alanlarında 1976’dan bu yana faaliyet gösteren Faik Çelik Holding, 3 bin 500 çalışanı ile Türkiye’nin saygın kuruluşları arasında yer alıyor. Bünyesinde yabancı ortaklı firmaları barındıran Holding, ilk kez Çelikpan ile birebir tüketiciyle buluşuyor.

Bir sanayi devi olan Faik Çelik Holding, radyatörden sonra şimdi de kombi sektörüne adım atıyor. Holding bünyesinde 20 yıldır panel radyatör imalatı yapan Çelikpan, kapasite bakımından Türkiye’nin en büyük 4 firması arasında yer alıyor. 1996’dan bu yana Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 25 bin metrekarelik tesisinde üretim yapıyor ve 32 ülkeye ürünlerini ihraç ediyor. Pekçok yerli yabacı firmaya da radyatör imalatı yapıyor. Türkiye’de satılan radyatörlerin yüzde 16’sı Çelikpan tarafından üretilirken, toplam satış rakamı 1 buçuk milyon adete kadar ulaşıyor. Şirket şimdi ise Warmhaus markası ile kombi ve ısıtma sistemleri pazarına giriyor.

‘Tüp gazı bile kombiye bağlayabilirsiniz’

Gelişmeleri değerlendiren Genel Müdür Kağan Turan, yegane amaçlarının daha fazla sıcaklık elde etmeyi sağlayacak sistemler geliştirmek olduğunu belirtiyor. Doğalgaz tüketiminin cep yakar boyuta geldiği şu günlerde, gaz aldığımız ülkelerle ilişkilerimiz de endişe uyandırıyor. Öte yandan farklı ülkelerden doğalgaz alımı yaptığımız için her zaman aynı kalitede yanma gerçekleşemiyor. “Gazımızın kıymetini bilmeliyiz” diyor Kağan Turan ve ekliyor: “Hem doğal bir kaynağı verimli kullanmak için hem de farklı gaz özelliklerinde hep en iyi verimi almak için ilk defa Warmhaus kombilerde ‘Gaz adaptif sistem’ yer alıyor.”

Gaz adaptif sistem, ihtiyaç halinde özel bir aparatla tüp gazı bile kombiye bağlayarak ısınmayı mümkün kılıyor. Warmhaus markalı kombiler, ERP’ye uyumlu elektronik kontrollü gaz adaptif (güvenli yanma teknolojisi) özelliği ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor.

Geliştirilmiş güvenli yanma teknolojisi sayesinde farklı gaz tiplerine kendiliğinden adapte olma özelliği ile öne çıkan kombiler, gazın kalorifik ve kalite özelliğine göre gaz hava karışım oranını ve yanma miktarını idealize ediyor ve gazın boşa gitmesini engelliyor. Böylece aynı miktarda gazdan daha çok sıcaklık ve ısı elde edilebiliyor. Bu sayede hem daha az gaz sarfiyatı olduğundan hem ev ekonomisine, hem ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

DSC_0147

Banyo Alışkanlıkları Değişecek

Türkiye’de en çok su, banyo ve tuvaletlerde tüketiliyor. Banyo ve tuvalette tüketilen su miktarı bir hanedeki toplam su tüketiminin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor. Türk insanı banyoda uzun zaman geçirmeyi seviyor. Ortalama bir Türk, yaklaşık 20 dakika zaman geçiriyor. Yaz aylarında kışa oranla yüzde 33 daha sık banyo yapıyoruz. Bunun da etkisiyle su tüketimi artıyor. Su tüketimini artıran bir etken de ilk ısınmada ve banyo yaparken musluğun kapanmasıyla suyun soğuması üzerine, ısınmayı beklerken yapılan tüketim. Bu bölünme hem konfor açısından hem de su tüketimi açısından rahatsız edici olabiliyor. Kombi ve ısıtma sistemlerinin yetersizlikleri de bu miktarın artmasına neden oluyor.
Warmhaus yetkilileri bu soruna da çözüm geliştirdiklerini belirtiyor. “Duş alırken saçınızı köpürtürken suyu kapatabilirsiniz, çünkü açtığınızda sıcak suyunuz hala orda olacak.” diyor Turan… Bunu sağlayan SICAK TUT özelliğine ek olarak kombilere ailelerdeki banyo kavgalarının da önüne geçecek bir sistem entegre edilmiş. SICAK TUT fonksiyonu ile ilk sıcak su kullanımından sonraki 1 saat boyunca Warmhaus kombiler sizi düşünüp olası sıcak su ihtiyacınız için sıcak su devresini aktif tutuyor. DSS (Duble Sıcak Sistem) adı verilen sistem sayesinde artık siz banyo yaparken mutfakta açılan sıcak suyla soğuk duş etkisi altında kalınmıyor. İki banyolu evlerde ve kalabalık ailelerde özellikle sabahları sıcak su sırası söz konusu olabiliyor. Bu sistem aile içindeki pek çok kavganın da önüne geçeceğe benziyor.

‘Hedefler büyük!’

Türkiye’de 950 bin adetlik bir kombi pazarı var, her yıl toplamda 1 milyon 300 bin adet kombi üretiliyor. Kağan Turan ise ilk hedeflerinin 2018 yılında yüzde 7 pazar payına ulaşmak olduğunu belirtiyor ve bunun için rakam da veriyor: “Hedefimiz 80 bin kombi…”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir