Banner Sağ
Banner Sağ
Banner Sağ
Banner Sağ

Bakan Işık, AR-Ge’ye yönlendirdi

ISK-SODEX İstanbul 2016 Fuarı’nın açılış kurdelesi kesildi.

Dünyanın en büyük İklimlendirme Fuarları’ndan 3.’sü olan ISK-SODEX İstanbul 2016 Fuarı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık‘ın da katıldığı bir programla açıldı. Bakan Işık, açılış kurdelesini Deutsche Messe AG Başkanı Dr. Andreas Gruchow, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kuehnel, İSKİD Başkanı Cem Savcı, ISKAV Başkanı Vural Eroğlu, DOSİDER Başkanı Ömer Cihad Vardan, İSİB Başkanı Zeki Poyraz ve seçkin davetlilerle birlikte kesti. Toplantıyı ise ulusal ve uluslararası basın mensuplarıyla birlikte www.isitmasogutma.net takip etti.

İşte çok özel fotoğraflarla ISK-SODEX İstanbul 2016 Fuarı‘nın açılışında yaşananlar…

????????????????????????????????????

Fuarın açılışında ilk olarak kürsüye Dr. Andreas Gruchow geldi. Deutche Messe AG’nin Genel Müdürü olan Dr. Gruchow, İngilizce yaptığı konuşmasında İstanbul‘daki Fuarın önemine dikkat çekti. Deutsche Messe AG’nin Türkiye iştiraki olan Hannover Fairs Turkey A.Ş.‘nin performansını da öven Dr. Andreas Gruchow, cirosu bakımından dünyanın en büyük 10 fuar şirketi arasında bulunan Deutsche Messe AG‘nin faaliyet gösterdiği 100 ülke arasında Türkiye’nin özel bir yeri olduğunu kaydetti.

DSC_0222

 

‘İklimlendirme Fuarı, 2022 yılına kadar hizmet vermeye devam edecek’

Dr. Andreas Gruchow’un ardından ise bu kez DOSİDER Başkanı Ömer Cihad Vardan kürsüye davet edildi. Konuşmasına 2 yılda bir gerçekleştirilen İklimlendirme Fuarı’nın yapılan yeni anlaşmayla 2022 yılına kadar yine 2 yılda bir yapılmasına karar verildiğini müjdeleyerek başlayan Ömer Cihad Vardan, şunları söyledi:

Ömer Cihad Vardan: “Enerji verimliliği konusunda gelişme kaydediyoruz”

DSC_0228

 

“İklimlendirme sektörü 4 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişti. Ülkemiz ise bu anlamda bir üretim merkezi haline geldi. Sektörde yapılan ürünlerin yüzde 80‘i Türkiye’de üretiliyor. İklimlendirmede İhracatçılar Birliği’ni tanımaya başladık. Sektörümüz ise geçen süreçte büyümesini sürdürdü. Doğalgaza baktığımızda artık Türkiye‘nin her yerinde kullanıldığını görüyoruz.

Biz sektör olarak ülkemizle birlikte büyüdük ancak ortak iç taahhütnamemizi tamamlamak sorun oldu. Bunu aşmak için ise en kısa zamanda bir şartname imzalayacağız. Öte yandan enerji verimliliği konusunda da gelişme kaydediyoruz. Daha verimli cihazların üretimine başlandı. Bu konuda Bilim Sanayi ve Teknoloji‘nin başındaki Sayın Bakanımızla Ar-Ge merkezleri kurmak için çalışıyor ve cihazların yerli üreticiler tarafından üretilmesine çalışıyoruz. Bu anlamda ise İSKAV, İSKİT ve DOSİDER de katkı sağlıyor.”

Aynı zamanda Çukurova Isı Yönetim Kurulu Başkanı da olan Ömer Cihad Vardan‘ın ardından bu kez İSİB Başkanı Zeki Poyraz konuşmasını yapmak için sahneye geldi. Sektörün, profesyonel bir şekilde çalışan gayretli bir sektör olduğunu vurgulayan Zeki Poyraz, ihracat olarak AB Üye ülkeleri başta olmak üzere İran, Azerbaycan gibi ülkelere ürün gönderdiklerini söyledi. Sektörün ‘iç hava kalitesini’ sağlaması bakımından önemli olduğunu ve herkesin ihtiyacı olan bir sektör olduğunu dile getiren Zeki Poyraz, şöyle dedi:

Zeki Poyraz: “Hammadde korumasına karşıyız”

DSC_0235

 

“Ürün tasarımından proje hazırlanmasına, bakım ve onarımına kadar çok farklı alanlarda iş olanağı bulunan bir sektörümüz var. Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Kahramanmaraş Üniversitesi’nde iklimlendirme alanında yaklaşık 70 öğrencimiz eğitim görüyor.

Sektörümüzün bir diğer önemi ise yabancı yatırımcıların bu sektörle ilgili olarak ülkemize gelmesi ve ürünlerini Türkiye‘de üretmesi… Şu an ülkemizde 6 büyük firmada Ar-Ge istasyonları kurduk. Sektörümüzün Ar-Ge‘ye ihtiyacı var ve bizim artık uluslararası piyasaya güçlü bir şekilde hitap etmemiz gerekiyor. Yine sektörümüzün en büyük sorunu ise ÖTV konusu… Devletin de ithalatı desteklemek yerine, yerli üretimi daha çok teşvik etmesi gerekiyor. Biz yerli ürün almak istiyoruz ve ‘hammadde korumasına’ karşı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

Son olarak kürsüye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, konuşmasına Türkiye’nin son yıllarda ekonomi anlamında küresel güçlerle dik bir şekilde mücadele ettiğini hatırlatarak başladı. Fuarlarda bu değişikliğin izlerine rastlamanın mümkün olduğunu da kaydeden Bakan Işık, ISK-SODEX İstanbul 2016 Fuarı‘nı 45 ülkeden 85 bin insan tarafından ziyaret edilmesinin beklendiğini vurguladı. İklimlendirme sektörünün, insanın temel ihtiyacı olan giyinme ve barınma ile sıcak ve soğuktan korunma ihtiyacıyla ortaya çıktığını ve geliştiğini söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, şunları kaydetti:

Fikri Işık: “Gücü olan herkes Ar-Ge kursun”

DSC_0215

 

“Yüzyıllar öncesinde Selçuklular eserlerinde öyle taşlar kullanmış ki, yazın serin kışın ise sıcak tutuyor. Yine Eskimolarda kardan ev yapıyorlar. Günümüzde ise özellikle enerji kaynaklarının verimli çalışması Ar-Ge’yi önemli kılıyor. Biz, Bakanlık olarak Ar-Ge ile ilgili çalışmalar yapıyoruz ve yüzde 30 olan oranı yüzde 15‘e indiriyoruz. Sadece Ar-Ge için de değil, tasarım ofisi kurmanın da önünü açıyoruz.

Artık benim sektöre çağrım şudur: Ar-Ge yapma gücü olan herkes şirketlerinde Ar-Ge kursun. Bunu yapamayan şirketler ise Ar-Ge’yi satın alsınlar. Bizim uluslararası alanda rekabet edebilmemiz için Ar-Ge ve tasarım konularında gelişmemiz bir mecburiyet…

Dünya artık yeni bir kavramı çok sık kullanmaya başladı: İşbirliği içerisinde rekabet… Artık iki iklimlendirme firması pazarda rekabet ederken, Ar-Ge konusunda işbirliği içinde hareket ediyor. Siz de Ar-Ge konusunda birbirinizden bilgi saklamayacak, ortak hareket edecek; rekabetinizi pazarda yine yapacaksınız. Biz de size destek vermeye devam edeceğiz. Bir de bizim ‘lonca’ adlı internet sitemiz var. Sizleri www.lonca.gov.tr adresindeki bilgilerinizi güncellemeye bekliyoruz. Bu sayfadaki çalışmalarımızı da paylaşmaya davet ediyoruz.”

DSC_0320

 

‘İlk ve Orta okul öğrencilerinin emekleri ödüllendirildi’

Konuşmaların ardından ise Fuar‘da da sergilenen ve Türkiye‘nin çeşitli illerinden çocukların yaptıkları resimlerin ödül töreni gerçekleştirdi. Yüreklerindekini tuvale yansıtan minikler, ödülünü protokolün elinden alırken, törenin sonunda topluca fotoğraf da çekinildi.

DSC_0301

 

DSC_0288

 

DSC_0273

 

DSC_0241

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir